poniedziałek, 10 marca 2014

Gra w kolory

Dzień dobry! Dzisiaj chcę się podzielić z Wami kilkoma swoimi uwagami na temat dobierania kolorystyki papierów do cudnych grafik Janet. Myślę, że wbrew pozorom, to nie jest takie proste. 


Swoje spostrzeżenia zaprezentuję na podstawie trzech przykładów - kartek o bardzo prostym układzie, w których główną rolę odgrywają grafiki z Kubusiem Puchatkiem z TEGO ZESTAWU. W zestawie znajduje się 12 grafik, każda jest inna, w innej kolorystyce, a nawet innym stylu (kilka z nich ma odrobinę vintage'owego klimatu, a kilka jest w wesołej kolorystyce, pasującej idealnie do dziecięcych prac). 

Podobno ogranicza nas tylko wyobraźnia, ale sądzę, że w tym przypadku ogranicza nas ilość i różnorodność posiadanych papierów do cardmakingu ;)

W tych prostych kartkach użyłam po trzy różne wzory papierów, dopasowując je równocześnie do koloru wstążki. Dobieranie papierów z jednej kolekcji nie jest wyzwaniem, jednak pomieszanie kilku kolekcji bywa trudne. Szczególnie, kiedy nie chcemy, by kartki były monotonne. 


1. Rozpoczynamy od przyjrzenia się grafice, wybierając dominujące kolory. Na początek wystarczą dwa kolory. W kartkach wyżej zdecydowałam, że przeważające kolory to błękit (kolor nieba w tle) oraz słoneczny żółty (kolor Kubusia i ziemi na dole grafiki) - pominęłam w wyborze beżowe tło z napisami, ponieważ dobierając do niego wzór papieru, sprawiłabym, że kartka stałaby się monotonna. Dlatego brałam pod uwagę tylko żywe kolory.

Jakie są inne warianty? Np. błękit z czerwienią, choć dla mnie to było zbyt kontrastowe połączenie (lubię delikatne i pastelowe barwy), w przypadku tej grafiki sprawdziłoby się dobrze. Połączenie koloru żółtego z brązem również.


2. W przypadku kolejnej kartki dominującymi kolorami beże i jasne brązy. Jednak chciałam, by kartka była utrzymana w dziecięcej kolorystyce - nie mogła być zatem monotonna. Zdecydowałam, że wybiorę papier w kolorze bordowym z uwagi na pojawienie się tego koloru po prawej stronie grafiki. By jeszcze bardziej rozweselić kartkę, wybrałam beżowy papier w pomarańczowe kwiatuszki, a całość dopełniła wstążka w pomarańczową kratkę. 

Podsumowując, przy wykonywaniu tej kartki użyłam ciepłych kolorów - beżowego, pomarańczowego i bordowego. Kolory te uzupełniają barwy grafiki z Puchatkiem.


3. W ostatniej grafice przeważające kolory to beż, brąz, zieleń, błękit, a także w nieco mniejszej ilości słoneczny żółty. Wybierając papiery, podjęłam decyzję, że użyję wyłącznie dwóch kolorów: zielonego i żółtego (jeden z nich nie jest dominującym kolorem). W ten sposób grafika z Kubusiem wyróżnia się z całości, a kartka nie jest mdła i jednolita.

Liczę, że te kilka uwag ułatwi Wam wybór papierów w pracach, w których wykorzystujecie grafiki Janet! :)


2 komentarze:

agnieszka pisze...

znajome...
http://www.agnieszka-scrappassion.blogspot.com/2013/07/zaproszenia-z-kubusiem.html
http://www.agnieszka-scrappassion.blogspot.com/2013/04/zaproszenia-na-sesje-fotograficzna.html

Art With Heart - Pracownia Plastyczna pisze...

I do tej również - http://pracownia-awh.blogspot.com/2011/07/projekt-elfiej-kartki.html - kwadrat lub prostokąt, wstążka i kółko z grafiką. Robię też takie z grafiką kwadratową. Prosty układ, nic wymyślnego.
Pozdrawiam,
Joaśka